Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

8 babských povídaček o krmení koní

Díky výzkumu víme nyní celkem hodně o krmení koní. Víme, co je zdravé a jak krmit naše koně. Nicméně, existuje spousta povídaček o krmení koní. Rob Krabbenborg, produktový manažer a expert na výživu Pavo, vrhá světlo na osm mýtů.

1. Protein způsobuje vyrážku

Mýtus. Nebylo nikdy prokázáno, že by to bílkoviny způsobovaly tento stav.
 

"Pokud má váš kůň vyrážku a chcete vědět, čím je to způsobeno, zeptejte se svého veterinárního lékaře. Mohlo by se jednat o alergickou reakci. Často je příčinou hmyz. Další možností je alergie na šampón nebo nebyla dlouho vypraná podsedlová dečka a používala se během celé zimy. Nebo by to mohlo být něco jiného. Ale to, že by  příčinou vyrážky byly bílkoviny nebylo nikdy u koní vědecky prokázáno."


2. Můj kůň je starý a s ohledem na jeho ledviny by měl dostávat krmivo s nízkým obsahem bílkovin.

Mýtus. U koní se problémy s ledvinami vyskytují ojediněle.

 

"Lidé, psi a kočky ve straším věku dostávají často nízkoproteinovou potravu, protože jejich ledviny nepracují už tak dobře. Ledvinová dieta udržuje zátěž bílkovinami na co nejnižší úrovni a tím méně zatěžuje ledviny. Ledviny rozštěpí nadbytek bílkovin na konečný produkt –močovinu. Zeptejte se svého veterináře, jak často se setkává u koní koně s ledvinovými problémy. Jejich odpověď bude: málokdy!"


3. Můj kůň nemůže dostat jablko nebo mrkev, protože obsahují příliš mnoho cukru
Mýtus. Mrkev neobsahuje téměř žádný cukr, koně přijímají cukr především z trávy.

"Mrkev obsahuje přibližně 90% vody. To samé platí pro jablka. Zbylých 10% se skládá z vlákniny s velmi malým množstvím cukru. Dejme tomu, že velká mrkev váží 500 gramů. Tři procenta této mrkve tvoří cukr. Takže, pokud dáte svému koni mrkev, dostane 15 gramů cukru. Jablko také obsahuje přibližně 15 gramů cukru. Když kůň sežere 10 kg sena, přijme přibližně 1 kg cukru, a v případě, že kůň spásá mladou tráva neomezeně, příjem cukru by mohl být téměř 2 kg za den!! Jinými slovy: Pokud krmíte svého koně mrkví, je velmi malá šance, že by dostal příliš mnoho cukru. Pak byste museli opravdu krmit mrkev na kyblíky. Jablka jsou na tom stejně, takže vše s mírou."


4. Müsli je "něco extra"

Mýtus.  Müsli je doplňkové krmivo.


"Lidé mají tendenci si myslet, že se vitaminy, minerály a stopové prvky nacházejí v granulích a že müsli je jen 'hezká lahůdka". A to je důvod, proč někteří lidé dávají granule jako hlavní část krmné dávky a müsli přidávají jako pamlsek. Müsli je však srovnatelné s granulemi. Je to také doplňkové krmivo, které obsahuje vitaminy a minerály a má proto stejnou funkci jako granule: müsli slouží k doplnění živin, které chybí v objemovém krmivu".


 

5. Řepné řízky obsahují příliš mnoho cukru
Mýtus. Náš produkt Speedibeet obsahuje dokonce méně cukru než průměrné seno.

"Existují tři typy řepných řízků. Normální nizozemský řepné řízky, známé z chovu skotu, které obsahují 10 - 12 % cukru, německé řepné řízky, které jsou o něco levnější a obsahují 15 - 20 % cukru. Tyto řízky jsou „cukernou“ bombou  a musíte je krmit opatrně. Speedibeet má obsah cukru méně než 5%. To znamená, že kilo suchého Speedibeet obsahuje 50 gramů cukru, což je méně než obsah cukru v seně."

Normální seno obsahuje přibližně 80 až 100 g cukru v 1kg.


6. Kůň má solný liz a proto má soli dostatek

Mýtus. Mnoho koní trpí nedostatkem soli.

"Koně, kteří mají k dispozici solný liz, si sůl nalížou dle potřeby. Toto si lidé myslí, ale mnoho koní má soli nedostatek. Koně potřebují soli hodně, a to zejména v létě, kdy se potí. Při lehké zátěži, která trvá dvě hodiny s 20-ti minuty klusu a 5-ti minutami cvalu, ztratí kůň čtyři litry potu. Při zátěži po dobu čtyř hodin, ztratí kůň 10 - 15 litrů potu a tím hodně sodíku a draslíku. Na doplnění takové množství bude potřebovat 40 - 60 gramů soli. Když se koně potí, potřebuje  soli hodně. Pokud intenzivní zátěž trvá týden co týden a kůň nemá dostatek soli, stane se pomalejší a pomalejší. Sledujte solný liz za jak dlouho ho kůň sežere. Měl být zkrmen do třech měsíců. Liz z mořské soli nebo červený liz jsou zbytečné, stačí 40 gramů nejodizované kuchyňské soli. Někdy mají koně potíže s napitím po závodě, protože nemají pocit žízně, který je způsoben nedostatkem podnětu k napití. Pokud budete jíst chipsy, přijmete sůl. Sůl zvyšuje osmolaritu krve, což má za následek větší chuť na pivo nebo na limonádu."
 

7. Müsli je přislazeno
Mýtus. Žádné sladidlo se do krmiva pro koně nepřidává.


"Sladidlo se do krmiv pro koně nepřidává, ale doplňková krmiva obsahují melasu, která se skládá z 50% z cukru. Müsli obvykle obsahuje méně melasy než granule, do kterých se melasa používá jako" lepidlo ", aby držely pohromadě. Müsli je přesně druh krmiva, které má méně melasy než granule. Někteří koně nechtějí krmivo s nízkým obsahem melasy přijímat, protože je pro ně chuť méně sladká. Podívají se na něj a jakoby si říkali: " Co to je?" Ale stačí pouze vytrvat a oni si zvyknou."


8. Koně vždy potřebují doplňková krmiva

Mýtus. Ne všichni koně je potřebují.

"Jaký je nejlepší okamžik dne? Když jdete stájí a všechny koně tančí s radostí, že se chystáte je nakrmit. Musí to být doplňkovým krmivem? Ne. Záleží na vašem koni, na zátěži a objemném krmivu. Dejte shetlandskému ponymu Daily Plus a jednu sušenku Summerfit a bude dělat to samé. Abychom dobře krmili, je potřeba udělat rozbor objemného krmiva, abychom znali jeho přesné složení. Dále se musíme podívat na tréninkový plán a na základě všech dat, budete vědět, kolik a jaký typ doplňkového krmiva použijeme k objemnému krmivu. Doplňkové krmivo není vždy nutné, ale vitaminy a minerální látky jsou."


Tento článek byl napsán ve spolupráci s Pavo, fotografie je Dirk Caremans.