Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Koně příliš hubení, přibírání na váze


Mnoho koní ztrácí v zimě kondici. Mohlo by to být způsobeno například nákazou červy, problémy se zuby, stresem nebo bolestí. Pokud kůň ubývá na váze velmi rychle, je třeba zavolat veterinárního lékaře. Častěji však příčina vězí v nesprávném krmení koně. Máte-li zdravého koně, který by mohl být trochu zaoblenější, podívejte se před úpravou jídelníčku nejprve na to, v kterých místech je hubený.

 

Podívejte se, v kterých místech je váš kůň příliš hubený!
Existují všeobecně dvě místa, na kterých váš kůň může vypadat hubený. Každé z těchto míst vyžaduje rozdílný přístup ke krmení:
  • horní linie
  • boky
Co můžete udělat pro zlepšení horní linie
Horní linie zahrnuje krk, plece, kohoutek, žebra a hřbet. Jedná se o místa, kde kůň může snadno uchovávat tuk. Rozdělení tuku není nikdy rovnoměrné, takže je možné, že v kohoutku je kůň hubený, zatímco krk stále vypadá dobře.
Ubývání hmotnosti z horní linie znamená, že kůň již po nějakou dobu využívá své rezervy. Váš kůň již delší dobu nedostal dostatek energie nebo bílkovin v potravě. Řešením, které hledáte, by mělo být zvýšení obsahu energie v potravě. Pokud zjistíte i snížený objem svalů, pak je třeba zkontrolovat množství bílkovin. Pravděpodobně je příliš nízké.
Podívejte se na objemové krmivo – seno nebo senáž. Pokud má žlutou nebo hnědožlutou barvu, jeho výživová hodnota je malá.
Zkontrolujte objemové krmivo!
Nezapomeňte, že více než 60 % potravy vašeho koně tvoří objemové krmivo. Proto má objemové krmivo velký vliv na kondici vašeho koně. Věnujte pozornost a dostatek času stanovení kvality objemového krmiva. Pokud chcete odvést opravdu dobrou práci, dejte krmivo analyzovat. Pak budete vědět přesně, čím svého koně krmíte, a budete moci sladit podávání koncentrátu a množství objemového krmiva.
Je lepší koupit objemové krmivo lepší kvality než zvýšit množství koncentrátu!
Lidé obvykle předpokládají, že senáž má vysoký obsah bílkovin. V současnosti však senáž má přibližně stejnou výživnou hodnotu jako seno (měřeno sušinou), jen obsah vody se liší. Je škoda, že mnoho lidí si stále myslí, že senáž je bohatá na energii a bílkoviny, a proto jí koním dávají méně. To je velká chyba!
Koni musíte dávat více senáže než sena proto, že senáž obsahuje více vody.
Jestliže dáváte více koncentrátu, buďte opatrní!
Množství energie v krmení se dá snadno zvýšit tím, že dáte o 1 až 1,5 kg více koncentrátu.
Existuje však i jiný způsob. Nedávejte více, ale použijte jiný koncentrát. Nahraďte nyní používaný koncentrát takovým, který má více energie a proteinu, ale který je stále pro koně snadno stravitelný.
Zhubnutí v oblasti horní linie, ale svaly nejsou menší: přidejte Pavo Herbal Melange (müsli) nebo Pavo EnergyControl (kostky)
Zhubnutí v oblasti horní linie i svalů, přičemž kůň pracuje stále stejně: zvláštní potřeba vysoce kvalitních bílkovin: přidejte Pavo Podo Grow nebo Pavo Podo Lac.
Věnujte pozornost celkovému každodennímu množství koncentrátu. Nedávejte více než 1kg na 100 kg hmotnosti. Kůň o hmotnosti 600 kg (asi 16,2 hh) tak smí dostat maximálně 6 kg koncentrátu denně, rozděleného alespoň na 3 stejně velké porce. Tělo nemůže více koncentrátu zpracovat a příliš velké množství by mohlo přivodit vážné střevní problémy!
Co můžete dělat, má-li váš kůň propadlé boky?
Propadlým bokům se rovněž říká „vykasané“ nebo „jelení“ břicho. Zaoblení žaludku je určeno hlavně tlustým střevem. Zde se shromažďuje vláknina z objemového krmiva. Kůň s vykasaným (jelením) břichem má menší objem v této části trávicího traktu. Když víte tohle, je snadné nalézt řešení tohoto problému: dávejte více objemového krmiva!
V případě, že potřebujete komplexní rady ohledně krmení vašeho koně a vaší situace, vyplňte FeedingGuide.
Ale také: odvažujte množství objemového krmiva, které dáváte svému koni.
 

Pavo WeightLift

Pelety pro zdravou tělesnou kondici