Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Pouze pro ambiciozní jezdce

 

Věděli jste, že sportovní kůň potřebuje kolem 1000 –1200 g bílkovin denně? Průměrný kůň spořádá přibližně 9 kg krmiva za den, z čehož nejméně 1 kg by měly tvořit právě bílkoviny. „Většinou se tak ovšem neděje, a právě tento fakt je základem mnoha problémů zejména u soutěžních koní,“ vysvětluje expert na výživu společnosti Pavo Rob Krabbenborg.

 

Každý majitel koně dnes ví, že objemové krmivo tvoří nejdůležitější část jeho stravy. Sportovní koně, kteří jsou obvykle mezi jednotlivými tréninky ve stájích, jsou krmeni senem a senáží.

 

Co přesně ale objemové krmivo obsahuje z hlediska energetické hodnoty a bílkovin? Výsledky testů vzorků krmiv z celého Nizozemí, které Pavo nechávalo posledních deset let provádět, poukazují na vzrůstající a zároveň znepokojující trend. „Setkáváme se se stále hrubším a chudším materiálem, neboť zemědělci používají méně a méně hnojiv. Energetická hodnota se snižuje a obsah bílkovin se zmenšuje ještě rapidněji. Nízkoenergetické objemové krmivo představuje řešení pro velkou skupinu koní, neboť s ním můžete krmit neomezeně, a pokud jsou koně chováni jen pro zálibu, přijímají dostatek bílkovin prostřednictvím malých přídavků základního krmiva či vitaminových a minerálních doplňků. Avšak zcela jinak je tomu v případě koní, kteří potřebují podat výkon.“

 

„Jsem přesvědčen, že většina závodních koní nedostává odpovídající množství energie a bílkovin. Koncentrované krmivo není schopné jejich nedostatečnou hladinu doplnit. I když koním dáváte vysoce kvalitní krmivo, nedosáhnete odpovídajících hodnot. A proto jsme vyvinuli nový produkt,“ říká Krabbenborg. Za tímto účelem vyhledalo Pavo spolupráci s veterinární klinikou v Bodegravenu, která má na starosti dohled nad velkým množstvím závodních koní.

 

Krabbenborg říká: „Vyvážený poměr je rovněž velice důležitý. Na složení záleží.“ Sója je pro koně výtečným zdrojem bílkovin. Lidé podílející se na vývoji tohoto produktu navíc hledali surovinu, která bude koni dodávat energii při vytrvalostnímu výkonu.  Byla nalezena ve formě oleje z extrudovaného lněného semínka. Přídavek vitamínů a minerálů je důležitý pro správnou rovnováhu a malé množství třtinové melasy je nezbytné pro to, aby výsledný produkt držel pohromadě a aby byl chutnější. Výsledkem toho všeho je směs müsli nesoucí název Pavo TopSport.


Pavo TopSportnové müsli – pro TOP koně