Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Krmení koní.

Abyste zjistili, k čemu se která pravidla vztahují a jak máte svého koně krmit, je důležité vědět, kolik váš kůň váží. Nejpřesnější je k tomuto účelu samozřejmě váha. Za všech dalších okolností můžete použít měřicí pásku, která vám hmotnost koně ukáže ve vteřině.

Základní principy nauky o zvířatech: krmení, péče a chov

 

Rozvrh krmení
Denní krmnou dávku koncentrátů se doporučuje podávat ve 3 porcích a objemového krmiva ve 4 porcích denně. Pokud se kůň chová snadno a snadno přibývá na váze, doporučuje se zvolit takový druh sena, který má hodně vlákniny a nízkou energetickou hodnotu, takže kůň může jíst prakticky neustále a přijímat na jedné straně dostatečný objem, na druhé straně nikoli přebytek živin. Na noc dejte svému koni dostatečné množství sena, tím se na čas zabaví. Pokud je to možné, ranní porci sena mu dejte dříve než koncentráty. Doporučuje se koni umožnit co nejdelší pobyt na pastvě nebo ve výběhu, alespoň několik hodin. V zimních měsících nechte svého koně venku na pastvě nebo ve výběhu alespoň 3-4 hodiny denně, nejlépe ne najednou, ale po částech.
Výživa a cvičení
Koně neradi pracují s plným žaludkem. Dbejte na to, aby mezi konzumací koncentrátů a denní prací uplynuly alespoň 2 hodiny. Pokud to nejde zajistit, doporučujeme podat koncentráty až po práci. Prochází-li váš kůň namáhavým tréninkovým obdobím nebo má před sebou honáckou či jezdeckou soutěž nebo výstavu, doporučujeme podat poslední velkou dávku koncentrátů alespoň 2 až 3 hodiny před danou událostí. Patnáct minut po konzumaci koncentrátů se škroby a cukry rozloží na glukózu a dostanou se do krevního řečiště. Hladina cukru se nejprve zvýší, ale pak se rychle sníží, protože organismus koně glukózu uloží jako zvláštní zdroj energie. Asi 2 hodiny po krmení hladina cukru v krvi koně klesne pod potřebnou hladinu (propad cukru). To by mohlo narušit namáhavou práci, například v náročném tréninkovém období nebo v době výstavy.
Krmení senem před výstavami nebo po nich nebude nikdy problémem.
Před následujícím krmením zkontrolujte, zda se dýchání a teplota vašeho koně vrátily zcela zpět k normálu. Po výstavě potřebuje váš kůň spíše vodu než jídlo.
Význam vody
Voda je pro koně jednou z nejdůležitějších složek potravy, což je opravdu třeba si pamatovat, zejména když má podávat výkon. Pokud kůň ztratí 2 % svých tělesných tekutin, jeho sportovní výkon bude o 20 % nižší. Ztratí-li kůň 5 % svých tekutin, sportovní výkon nepodá žádný. Ztráta 10 % způsobí smrt. Kůň je schopen ztratit hodně tekutin v průběhu jediné hodiny a tuto vodu je třeba co nejdříve doplnit, aby se kůň dobře a rychle zregeneroval. Povzbuzovat koně k pití je nesmírně důležité zejména u vytrvalostních sportů.
Výživa a přeprava
Přeprava může být pro koně zátěží. Cesta v přívěsu je těžkým úkolem pro jeho smysl pro rovnováhu.
Pokud cesta trvá déle než 3 hodiny, doporučujeme krátkou zastávku, kdy dáte koni napít a zkontrolujete obsah sítě se senem. Určitě neuškodí, když koně vyvedete z přívěsu, aby se trochu prošel a vymočil, protože koně v přívěsu močí neradi.
Pokud jedete na výstavu koní, dbejte na to, abyste přijeli včas a kůň měl aspoň 30 minut odpočinku, než jej (a sebe) začnete rozehřívat.


Pavo GrainFreeMash

Mash s vysokým obsahem vlákniny pro citlivé koně