Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Nutriční tipy pro výživu starších koní

Koně starší 18 let často mívají problémy se svou tělesnou hmotností. Tělo obtížně vstřebává živiny a často hrají určitou roli také problémy se zuby. Naštěstí můžete udělat mnohé pro to, aby váš starší kůň dosáhl vyšší hmotnosti a tu si udržel.

Starý kůň ve špatné kondici: stanovte si příčinu

Když váš starší kůň bez zřejmého důvodu ztratí svou hmotnost, prvním krokem je zjistit příčinu. Doporučujeme začít s vyšetřením krve a stolice. Při analýze krve může být vyšetřena správná funkce ledvin, střev a jater. Je možné, že váš kůň trpí nějakou nedostatečností či onemocněním. Prostřednictvím analýzy stolice zjistíte, zda nemá váš kůň červy. Nechte mu také zkontrolovat zuby, protože váš kůň může mít problém se žvýkáním krmiva.

Starší koně vyžadují opravdu kvalitní objemné krmivo

Koňská strava sestává ze 70 až 99 % z objemného krmiva! Zejména pro příliš pohublé koně je objemné krmivo nezbytné pro správné fungování střev. Objemné krmivo, které krmíte, nechte otestovat všemi prostředky. Můžete tak zjistit, kolik cukru, bílkovin a energie vaše objemné krmivo obsahuje. Některé důležité body, které vyžadují zvláštní pozornost:

 • Obsah sušiny

  Senáž má v průměru obsah sušiny 650–750 g. To znamená, že senáž obsahuje 65 až 75 % sušiny a zbytek (25 až 35 %) je voda. Proto byste měli zkrmovat celkem dost senáže, protože velká část je jen vlhkost. Seno má mnohem vyšší obsah sušiny, přibližně 90 %.

 • Protein (DCP)

  Při určování kvality hrubé píce se bere také v úvahu stravitelný hrubý protein u koní (DCPh). Chcete-li, aby starší kůň přibral na hmotnosti, měl by být tento obsah poměrně vysoký.

 • Vitamíny, minerály a stopové prvky

  Pokud je objemné krmivo produkováno na hnojené půdě, koncentrace minerálů a stopových prvků jsou obvykle v pořádku. To se však nevztahuje na objemné krmivo vyprodukované na půdě nehnojené. V takovém případě je často nutný přídavek koncentrovaného krmiva nebo doplňku, aby denní požadavky vašeho koně byly splněny.

Staršího koně začněte krmit trávou

Příliš pohublého staršího koně je nejlepší krmit celý den trávou. Důvodem je, že tráva obsahuje mnohem více energie a vyšší koncentrace bílkovin seno případně senáž. Nemůžete-li svému koni nabídnout přístup k trávě, pak je nezbytný neomezený přístup k vysoce kvalitnímu objemnému krmivu.

Snadno stravitelné krmivo pro koně

Staršímu pohublému koni můžete pomoci tím, že mu nabídnete snadno stravitelné krmivo. Byly připraveny lehčené pelety a müsli s množstvím pufovaných surovin, které vašemu staršímu koni umožňují snazší trávení. Krmivo je hydro termicky „předem upravené“ tak aby to u koně usnadnilo přechod živin přes tenké střevo. Ve srovnání s neupraveným krmivem tento proces u koní také snižuje riziko problémů s kolikou.

Náhražky hrubé píce v případě problémů se zuby

Koně se zubními problémy mají s přijímáním objemného krmiva problém. V takovém případě by měla být nabízena náhrada za objemné krmivo. Například krmivo Pavo SpeediBeet (cukrovarské řízky) je plné zdravé vlákniny a musí být namočeno, takže koně se zubními problémy nemají s jeho požitím žádné problémy. Krmivo Pavo SpeediBeet v kombinaci s krmivem Pavo 18Plus je ideálním krmivem pro starší koně se špatnými zuby. Výhodou krmiva Pavo 18Plus je, že může být podáváno jak v suché formě, tak namočené. Když je namočíte, malé pelety se snadno rozpadnou. Pokud váš kůň již nezvládne sníst seno, můžete do jeho stravy přidat i granulované seno.

Doplňky pro starší koně

 • Minerály a stopové prvky

  Starší koně potřebují oproti mladším koním poněkud jiný poměr vápníku, fosforu a hořčíku. Tyto minerály hrají důležitou roli pro funkci svalů a pro zachování silných kostí. Staršímu koni je také vhodné podávat navíc zinek a selen (jedná se o stopové prvky).

 • Vitamíny

  Pokud jde o vitamíny, mají starší koně obvykle určité problémy s přijímáním vitamínů B a K, protože nedokáží tak dobře pozřít objemné krmivo. Takže má smyl tyto vitamíny doplňovat. Vitamín C je vitamín, který se starším koním může též přidávat. Tělo mladého koně dokáže produkovat samo vitamín C, pro staršího koně je to však obtížnější. To je důvod, abyste svému koni nabízeli také tento vitamín.

Pavo 18Plus

S krmivem Pavo 18Plus dáte svému stárnoucímu koni všechno, co jeho tělo potřebuje, aniž by docházelo ke zbytečné zátěži celého systému. Toto bezprašné a snadno stravitelné müsli pomůže vašemu staršímu koni zůstat fit a zdravý. A když se v pozdějším věku vyskytnou zubní problémy, vytvoří produkt Pavo 18Plus v kombinaci s produktem Pavo SpeediBeet kompletní krmivo pro jeho každodenní potřeby.

Nutriční-tipy-pro-výživu-starších-koní

Pavo 18Plus

Optimální péče o vašeho seniora

Pavo SpeediBeet

Řepné řízky s krátkou dobou namáčení