Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Jak správně pečovat o koňská kopyta

Zdravá kopyta jsou pro vašeho koně nezbytná. Mnoho onemocnění nebo poškození kopyt je důsledkem nedostatečné péče nebo nedostatečného pohybu. Péče o kopyta by měla začít v raném věku koně, tedy o kopyta je potřeba správně začít pečovat již u hříbat.Kromě dědičných faktorů hraje důležitou roli ve správném vývoji kopyta korektní podkování a dostatek volného pohybu. Stav kopyt bude mít také vliv na postavení nohou. Pokud nebudou kopyta v pořádku a ve správném postavení, dostanou se do nesprávné pozice i nohy a to bude mít nepříznivý vliv na vývoj kostí, kloubů, vazů a šlach mladého koně.

Jak tedy správně o kopyta pečovat? Předpokladem pro zdravá kopyta jsou časté nejlépe denní kontroly kopyt a také pravidelné ošetření kovářem. Denní péče sestává z čištění kopyt, tedy odstranění špíny a bláta, popř.štěrku či kamínků. Samozřejmě je nesmírně důležité mít koně ustájeného v čisté a suché stáji, tím také předejdete mnoha onemocněním kopyt.

Ovšem stejně jako péče o kopyta je nesmírně důležitý pohyb, bez kterého by se kopyta a klouby nemohly správně vyvíjet, neboť právě pohyb podporuje správné prokrvení. Cirkulace krve je základem pro transport živin nutných pro udržení zdravých kopyt, aby byla dostatečně pružná a v optimální kondici.

Dalším důležitým faktorem pro dobrou kondici kopyt je vlhkost, na kterou nesmíme zapomínat. Voda je pro kopyta absolutně nezbytná. Je třeba dát pozor na mazání kopyt, příliš časté mazání kopyt olejem může zabraňovat absorpci vody a tím způsobí dehydrataci kopyt. Naopak pokud váš kůň bude občas na mokré pastvě, bude to skvělé ošetření pro kopyta, která budou elastická a lesklá i bez mazání na kopyta. V případě, že nemáte možnost dát koně na pastvu, můžete mu alespoň každý den namočit kopyta houbou.

Ovšem i přes veškerou péči, kterou svým koním a jejich kopytům věnujete, může přeci jen dojít k poškození kopyt. Mezi nejčastější onemocnění kopyt patří suchá a lámavá kopyta a také schvácení kopyt. Pokud již k poškození kopyt dojde, je třeba se poradit s odborníky, tedy s vaším veterinárním lékařem, kovářem či specializovaným koňským výživářem, který poradí s vhodným krmením. Podíváme se blíže na prevenci výše uvedených onemocnění a také na jejich odstranění.

Onemocnění kopyt

Popraskaná kopyta mohou být důsledkem dlouhého období suchého počasí, nedostatečného pohybu (a tím i nedostatečného přísunu živin), nedostatku živin v krmné dávce nebo nepadnoucích či starých podkov. V případě popraskaných nebo lámavých kopyt je potřeba doplnit krmnou dávku koně o extra stavební látky, které napomohou regeneraci rohoviny a podpoří růst nové tkáně po dobu následujících šesti měsíců. Vhodným doplňkem v takovém případě je vitamínový doplněk s vysokým obsahem biotinu (Pavo Biotin Forte), který zlepší kvalitu kopyt vašeho koně.

Zchvácení či laminitis je vážné metabolické onemocnění, které se projevuje jako zánět stěnové škáry kopytní kosti. Kopytní škára je bohatě prokrvená struktura, která přidržuje stěnu kopyta u kopytní kosti. Důsledkem jejího onemocnění může kopytní kost rotovat a klesnout. Schvácení se projeví bolestivostí kopyt a kulháním – většinou kůň začne kulhat jako první na přední nohy. Jako reakce na bolest spojenou s posunem kopytní kosti kůň přesune váhu na zadní nohy, přední nohy bude mít natažené před sebe. To je postoj typický pro schvácení kopyt. Kůň se bude odmítat pohybovat, a pokud se rozejde, pro tento stav jsou typické krátké kroky s rychlým položením nohy, jako by „chodil na jehlách“.

Schvácení kopyt má hned několik příčin. Může ho zapříčinit nadměrný přísun specifických živin, jako třeba příliš mnoho jarní pastvy bohaté na fruktany, příliš mnoho krmiva najednou nebo náhlé zvýšení množství krmiva, to vše může zabít „dobré“ bakterie v trávicím ústrojí a následuje uvolnění toxinů do krevního oběhu. Tyto toxiny se krevním řečištěm dostanou do kopyta a způsobí jeho zánět. Další příčinou může být přetížení koně při tréninku či toxiny anebo infekce probíhající jinde v koňském těle. Koně, kteří již jednou schvácení prodělali, jsou k němu výrazně náchylnější.

V případě, že máte podezření u svého koně na schvácení kopyt, okamžitě volejte veterináře. Pokud je schvácení diagnostikováno, je nutné přestat krmit energetické krmivo, krmit pouze seno, nikoliv pastvu. Postavte svého koně do mokrého písku nebo do blátivého padoku, abyste chladili jeho kopyta a snížili tak tlak na kopyta. A v neposlední řadě je potřeba se poradit s vaším kovářem ohledně speciálních podkov.

Pokud je váš kůň na schvácení citlivý, je potřeba se vyvarovat velkých změn v krmení, obzvláště na jaře a na podzim. Na jaře svému koni dopřejte pastvu jen omezeně. Pokud koně necháváte delší dobu na pastvě, preferujte pastvu s trávou s dlouhými stonky. Dopřejte mu doplňky bohaté na vitamíny a minerály, ale bez zbytečné energie (Pavo SummerFit brikety, Pavo Nature´s Best).


Pavo BiotinForte

Pro silná a elastická kopyta

Skvěý doplněk pro lámavá a suchá kopyta, více informací zde