Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Veterinární lékař Dr. Teun Sterk: Bílkoviny jsou nezbytné

„Správné krmivo může hrát ve vrcholovém sportu obrovskou roli.“ Takový je názor koňského veterináře Dr. Teuna Sterka z bodegravenské kliniky.  Specializovaný dohled nad závodními koňmi tvoří velkou část jeho práce, stejně tak jako jeho kolegů. Koně nejen léčí, ale poskytují jim zároveň i preventivní péči.

 

Důvodem vyšetření sportovního koně není vždy jen konkrétní problém. Péče o koně soutěžící na nejvyšší úrovni začíná vypracováním tzv. výkonnostního profilu za účelem zmonitorování jeho zdravotního stavu. Díky tomu jsou včas detekovány drobné problémy ještě před tím, než mohou vyústit ve zranění, které mu zabrání na delší dobu soutěžit.

 

Pokud kůň nepodává odpovídající výkon, prověříme také jeho stravu. Bílkoviny jsou důležitou složkou potravy. Dr. Sterk říká: „Spousta sportovních koní nedostává dostatek bílkovin. Důvodem je fakt, že lidé často ani nevědí, kolik bílkovin jejich krmivo obsahuje. Jeho analýza je tudíž podmínkou.“  Podle Sterka je těžké zvnějšku rozpoznat, zda kůň dostává odpovídající množství bílkovin, či nikoli. „Někdy si můžete všimnout, že svaly horní linie nejsou dobře vyvinuty. Zda je kůň příliš hubený, nebo naopak příliš tlustý, nehraje roli. Seno, které je výživově chudé a těžko stravitelné, sice zaplní žaludek, ale neposkytuje mu žádnou energii.

 

S příliš obézními koňmi s nedostačeným osvalením se setkávám zejména na drezuře. Jako varovný signál by mělo pro jezdce být to, že kůň neudrží tempo při tréninku, trpí svalovou acidifikací nebo nemá chuť do práce. Prvními známkami může i být trucovité či podrážděné chování už ve chvíli, kdy je kůň sedlán.  Dávka krmiva navíc či jakýkoli doplněk stravy není řešením. Nechte koně zevrubně prohlédnout, abyste zjistili, co je příčinou potíží. Přizpůsobení stravy, či její přísné posouzení a možná úprava je součástí celostního přístupu.“


Ve spolupráci s DAP klinikou v Bodegravenu vyvinulo Pavo produkt Pavo TopSport, který lze přidávat ke koncentrátu, a tím hladinu bílkovin upravit. „Jsme nadšení. Poskytuje nám to možnost jednoduše upravit stravu a výsledky jsou rychle viditelné. Protože se Pavo TopSport podává jako doplněk, je velice vhodné pro koně, kteří jsou ustájeni ve stájích, kde dostávají stabilní základní příděl.“