Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Pavo: Základní potřeby živin pro vašeho koně

Objemné krmivo pro vašeho koně obsahuje bílkoviny, energii, cukry, minerální látky a stopové prvky. Kolik jich vlastně váš kůň přijme v objemném krmivu? Je potřeba přidávat další minerály a stopové prvky, jádro, doplňková krmiva anebo vitamino-minerální doplňky, a pokud ano, jaké množství? Rob Krabbenborg, produktový manažer a odborník na výživu z Pava, vám vysvětlí, jaké jsou základní potřeby živin pro vašeho koně.

Zdali kůň potřebuje další doplňky k objemnému krmivu, zvláště pokud jde o minerální látky a stopové prvky, jádro anebo vitamino-minerální doplňky, závisí na celé řadě faktorů. Mezi základní patří pracovní zátěž, velikost koně, venkovní teplota, atd.. Na pokrytí živinových potřeb budete potřebovat objemné krmivo a případně i dalších zdroje. Nejdůležitější součástí krmné dávky pro koně je objemné krmivo, přičemž jeho kvalita přímo ovlivňuje množství živin, které kůň přijme. Můžete si o tom přečíst ve článku "Certifikát objemného krmiva“. Mimo to je důležité, jaký typ koně máte, jakou má zátěž, a pokud je to klisna, zda kojí. Všechny tyto faktory určují, zdali je potřeba použít doplňky.

Obsah bílkovin

Bílkoviny – protein jsou důležitým stavebním kamenem těla a hrají důležitou roli při opravě tkání a budování svalů


Obsah bílkovin v objemovém krmivu je ovlivněn dobou sečení. Doba sečení má vliv na kvalitu objemového krmiva. Bílkoviny se vyskytují hlavně v listech rostlin, přičemž stonek neposkytuje bílkoviny téměř žádné. V případě, že bude tráva sečena v pozdější fázi (např. polovině června nebo začátkem července), bude seno obsahovat velké množství stonků a relativně málo listů. Výsledkem je výrazné snížení obsahu energie a bílkovin v senu (viz též "Certifikát objemného krmiva“). Nízká energetická hodnota je ideální pro normální koně, ale méně vhodná pro sportovní koně s vysokou zátěží nebo pro koně v chovu. Tito koně mají značnou potřebu bílkovin a hrozí jim jejich nedostatek, což je důvod, proč obvykle potřebují doplněk ve formě doplňkové krmiva.


Výpočet množství bílkovin

Když mluvíme o krmivu pro koně, používáme termíny hrubý protein (obsah bílkovin -dusíkatých látek N-látky, angl.: Crude protein (CP)) a stravitelné dusíkaté látky pro koně ((SNLk), angl.: Digestible Crude Protien horse (DCPh)). Hrubý protein představuje celkové množství bílkovin v objemném krmivu; stravitelné dusíkaté látky naznačují, kolik bílkovin může kůň skutečně strávit. Pokud kůň sežere 10 kg sena za den (běžná dávka pro sportovního koně) a množství stravitelných dusíkatých látek (SNL) v senu je 60 g/kg, pak kůň skutečně přijme  600 gramů bílkovin za den.


Kolik jich kůň potřebuje?

Celkový obsah bílkovin v objemném krmivu pro "normálního" koně by měl být minimálně 60 g/kg sušiny, ale pro klisny a intenzivně pracující koně by to mělo být více než 100 g/kg sušiny. Diagram ukazuje, že většina objemných krmiv obsahuje příliš málo bílkovin pro koně ve vysoké zátěži a chovné klisny a v takovém případě je potřeba bílkoviny doplnit prostřednictvím doplňkového krmiva.


Potřeba energie

Kolik energie potřebuje váš kůň? Sportovní koně a koně v chovu (klisny s hříbaty) obvykle potřebují doplnit energii a/nebo bílkoviny ve formě doplňkového krmiva. Majitelé ostatních koní sledují pouze obsah vitaminů, minerálních látek a stopových prvků v krmné dávce.


Náš Monitor objemných krmiv ukazuje, že se obsah energie v posledních letech snížil.

Chcete-li vědět, co váš kůň potřebuje, podívejte se na grafy zátěže. Ty vám ukáží potřebu energie pro koně bez zátěže a sportovní koně. Grafy dávají odpověď na otázku: kolik je potřeba energie a kolik je potřeba přijmout objemného a doplňkového krmiva.


Základní živiny dostane váš kůň z objemného krmiva, ale možná bude potřebovat doplňky navíc.