Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Živiny

Máme-li vyjmenovat alespoň základní složky, pak objemové krmivo sestává ze sacharidů, vody, vlákniny, cukrů, bílkovin, vitaminů a minerálů. Koncentráty také obsahují škroby a rostlinné tuky.

Ke zdraví vašeho koně přispívá řada součástí v potravě. Objemové krmivo a koncentráty obsahují živiny, které dodávají energii a starají se o regeneraci a růst organismu.

 

Co tyto živiny dělají pro vašeho koně?
 Sacharidy
Rozlišujeme složené sacharidy a sacharidy rozpustné ve vodě.
Složené sacharidy jsou cukry a škroby. Rozkládají se působením enzymů v žaludku a tenkém střevě a dodávají koni značné množství energie.

„Je důležité, aby rozklad rozpustných sacharidů probíhal přiměřeně, protože cukry a škroby, které by mohly narušit střevní flóru, jinak skončí v tlustém střevě, což zvyšuje riziko vzniku plynové koliky a laminitidy.“

 

Čím delší tráva naroste, tím více vlákniny obsahuje. Složené sacharidy bohaté na vlákniny se mohou rozpustit na užitečné živiny jen v tlustém střevě koně. Tento proces mají na starosti bakterie.
Trávení koně bez dostatečného přívodu vlákniny nefunguje. Jestliže tlusté střevo koně nepracuje správně, vzniká riziko různých trávicích problémů a dalších onemocnění, například koliky nebo laminitidy.
Bílkoviny
Bílkoviny se rozkládají na aminokyseliny v celém trávicím traktu, ale jen tenké střevo je schopno aminokyseliny dobře absorbovat. Tyto aminokyseliny jsou základními stavebními kameny pro prvotřídní fungování organismu. Kůň tyto aminokyseliny používá k růstu a jako náhradu bílkovin těla.
Kůň může také některé aminokyseliny vytvářet sám, takže ne všechny aminokyseliny jsou nezbytné a nemusejí tedy být v denní dávce krmení podávány. Příliš mnoho bílkovin není pro zdravého koně problémem. Ledviny nadbytečné bílkoviny vyloučí močí. Rostoucí koně a březí a kojící klisny mají vyšší potřebu bílkovin.
Rostlinné tuky
Kůň je schopen v těle velmi dobře rozpouštět a absorbovat rostlinné tuky. Děje se tak hlavně v žaludku a tenkém střevě. Rostlinné tuky dodávají značné množství energie, čímž se stávají nadmíru prospěšnými u koní s dlouhým a náročným pracovním programem. Díky tukům mají koně rovněž lesklou srst, řádné trávení a pružné svaly a klouby. Začnete-li dávat svému koni potravu s větším obsahem tuků, přínos se projeví až za několik týdnů. Proto je důležité množství tuků zvyšovat pečlivě a postupně.
Vitamíny a minerály
Vitamíny a minerály hrají v organismu koně významnou úlohu. Minerály jsou nezbytné například pro růst kostí, rozvoj svalů, absorpci vody a další. Fungování enzymů, hormonů a vitaminů je nezbytné pro dobrý imunitní systém a odstraňování odpadních látek z těla.