Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Koně příliš energičtí nebo bez energie

 

Krmení odpovídající povaze vašeho koně/poníka
Krmivo, které zvolíte, musí brát v úvahu povahu a temperament vašeho koně. Temperament je často vnějším projevem genetického základu a prostředí, ve kterém váš kůň žije.
Někteří koně mají výbušnou povahu a jsou „vznětliví“, jiní jsou zase pomalí a neteční. Může to být součást povahy koně, ale vliv může mít i prostředí, ve kterém kůň žije. Konečně pak hraje svou roli i krmení.
Prozkoumejte prostředí
Na následujícím seznamu je uvedena řada věcí, kterým byste se měli věnovat dříve, než se zaměříte na krmení. Prostředí, ve kterém váš kůň/poník žije a pracuje, je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje jeho chování.
Seznam pro příliš temperamentní nebo příliš pomalé koně/poníky
 • Dostává váš kůň dostatek objemového krmiva?
 • Pokud váš kůň dostatek objemového krmiva nedostává, může být neklidný, může dostat žaludeční vředy a může se neobvykle chovat, například může nasávat vzduch nebo okusovat stání.
 • Vychází váš kůň dobře se svými sousedy?
 • Nedobré vztahy se sousedním koněm mohou mít za následek neklidné chování, rozzlobenost kvůli krmení, projevy agrese, kopání do stěn. U koně se také naopak může objevit letargie.
 • Tráví váš kůň ve stáji více než 20 hodin?
 • Pokud je tomu tak, z nudy se může objevit stereotypní chování, například chození v boxu, vycválání z boxu nebo přespříliš energie na začátku projížďky.
 • Přichází váš kůň do kontaktu s jinými koňmi a socializuje se?
 • Pokud váš kůň nemůže být v kontaktu s ostatními koňmi, může se z nedostatku „společenských styků“ stát letargickým.
 • Je váš kůň přes dobrou fyzickou kondici a správné krmení příliš klidný, pomalý nebo líný? Zhoršuje se jeho výkonnost bez fyzických příčin?
 • Zkontrolujte nejprve celkový zdravotní stav (v případě potřeby to může udělat veterinární lékař): puls, dýchání, teplotu, stav zubů a případně nechte udělat i analýzu krve. U koní může též dojít k „vyhoření“; často je to nazýváno „přetrénováním“.
 • Zkontrolujte také způsob svého ježdění: koně se rychle naučí ignorovat opakované nebo nepravidelné signály. A je trénování správnou cestou k dosažení vašich cílů?
Krmení pro příliš temperamentní nebo příliš pomalé koně
„Rozehřívací“ účinek ovsa
Mnoho lidí říká, že oves může jejich koním „vlézt na mozek“. Vysvětluje se to tím, že rychle se uvolňující energie z ovsa může zvednout hladiny některých hormonů, což vyvolá příliš temperamentní chování koně. Rovněž se ví, že ovesné bílkoviny jsou pro koně velmi snadno stravitelné, o mnoho snáze než bílkoviny v jiném obilí. Koně, kteří jsou krmeni ovsem, mají proto stále energii. Již ve starém Řecku byli váleční koně krmeni ovsem, aby měli více energie a byli připraveni na bitvu.
V dnešní době se oves stále přidává do krmení koním, kteří využijí energii navíc nebo musí podat „výbušný“ výkon. Pokud krmíte velkým množstvím ovsa, nezapomeňte, že poměr vápníku a fosforu v ovsu není dobrý a že oves neobsahuje prakticky žádné vitaminy. Rovnováhu krmení můžete velmi dobře obnovit pomocí Pavo Gold E, který byl vyvinut specificky pro podávání v kombinaci s ovsem.
Příliš temperamentní koně
Hodně koní je příliš „temperamentních“ nebo příliš „prudkých“. Manipulace s koňmi se může stát obtížnou zejména v případech, kdy se koně bojí neobvyklých okolních podmínek (například soutěží, cestování, neznámého území, jiných koní). Jak může krmení pomoci v takových typech situací?
Za prvé je důležité vědět, že koncentráty bohaté na tuky mají na koně zklidňující vliv. Koncentráty s vyšším obsahem oleje jsou proto pro „temperamentní“ nebo nervózní koně dobré. Takové krmivo dodává koním energii, ale „neleze jim na mozek“.
Jako příklad krmiva bohatého na tuky z produkce Pavo můžeme uvést Pavo Energy Control a Pavo SportsFit. Toto müsli bylo navrženo speciálně pro soutěžní koně, kteří potřebují dostatek vitality bez nadměrného vzrušení.
Pavo NervControl je zvláštní doplněk stravy, který můžete použít ke zklidnění koně. Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že určité rostliny mají zklidňující účinek. V takovém případě nezapomeňte při soutěžích na dopingová pravidla!
Malátní koně
„Můj kůň je líný“, „Můj kůň by mohl mít více síly a energie“, „Co můžu udělat pro to, aby můj kůň měl víc páry?“ Takové otázky slýcháme často. Opakujeme, že je dobré prozkoumat možné příčiny. Koně s nadváhou často bývají extrémně klidní. Koně, kteří dostatečně nepracují, nemají kondici. Někdy jsou koně prostě jako lidé, kteří potřebují dovolenou, aby si dobili baterky.
Z hlediska krmení pomůže takové, které poskytne snadno dostupnou energii. Velmi vhodnými výrobky, které dají vašemu koni více „páry“, jsou například Pavo SportsFit (müsli) a Pavo All Sports (granule).
A velmi známým způsobem, jak dodat větší množství okamžitě dostupné energie, je samozřejmě přídavek ovsa do krmení. Vždy to dělejte v kombinaci s Pavo Triple P, protože oves neobsahuje dostatek vitaminů a má nepříznivý poměr vápníku a fosforu.
Na jaře můžete také svého koně vzpružit přípravkem Pavo Multivit15 s vitaminy a minerály.

 

 


Je váš kůň nebo poník příliš vznětlivý/energický nebo příliš klidný/netečný? V tomto článku naleznete hodně informací o příčinách a o tom, co s tím můžete udělat. Sledujeme podmínky koně a vliv, který by mohlo mít krmení.