Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Jak krmit koně v zimě

Koně jsou zvířata otužilá, bez potíží snese i velmi drsné zimní podmínky. A to díky procesu, který probíhá v jejich trávicím traktu, a který se nazývá fermentace. Při tomto procesu je vláknina trávena střevními mikroorganismy. Spolu s tím se uvolňuje i značné množství tepla, kterým se kůň zahřívá ´zevnitř ´. A tím se dostáváme k tomu hlavnímu. Nemá-li být, jednoduše řečeno, koni v zimě zima, i když třeba venku mrzne, až praští, potřebuje mít k dispozici dostatek vlákniny.

Hlavním zdrojem vlákniny je samozřejmě seno. To v zimě tvoří základní složku koňského menu. Ale není seno jako seno. Některé může být horší, některé lepší. Koním by pochopitelně mělo být podáváno jen kvalitní luční seno v dostatečném množství. Co je to ale dostatečné množství?

Spotřeba sena v zimě je u každého koně samozřejmě individuální. Záleží na jeho kondici, výživovém stavu, zda pracuje či nikoliv, způsobu ustájení a taky samozřejmě na teplotních podmínkách.

Co se týká teplotních podmínek, je u každého koně důležitý ukazatel zvaný ´kritická teplota´. Co je kritická teplota? To je taková teplota, při níž kůň začne spotřebovávat pro své zahřátí energii navíc. A tuto energii získá z krmiva, tedy především ze sena. I tato kritická teplota je samozřejmě u každého koně jiná. Důležitou roli zde hraje kvalita srsti či tukové zásoby, u kvalitně osrstěného koně a dobře osvaleného koně to může být třeba i - 9°C.

Uvádí se, že za každých 5 °C pod kritickou teplotou, je třeba dát koni o 15 až 20% krmiva víc, aby se mohl dostatečně zahřát. To se samozřejmě týká i těch koní, kteří v zimě nepracují, a tedy dostávají menší krmné dávky. To že nepracují, neznamená, že se nepotřebují zahřát.

Nejjednodušším způsobem jak koni zajistit ´dostatek tepla´ je tedy zvýšení krmné dávky sena, anebo, je-li to možné, rovnou mu umožnit neustálý přístup k senu.

Zdrojem vlákniny nemusí být jen seno, i když to samozřejmě zůstává hlavní složkou krmné dávky. Koni se může podávat senáž, tedy kvalitní senáž. Jako doplňkový zdroj vlákniny může posloužit i krmná sláma, která je ale hůře stravitelná než seno.

Dobře stravitelnou vlákninu obsahují i řepné řízky a pak samozřejmě oves, který je pro koně, samozřejmě v rozumném množství, ideální.

Mluvíme-li o krmení koní v zimě, nesmíme zapomínat na vodu. V zimě zdánlivě paradoxně spotřebují koně víc vody než v létě, kdy mohou spásat zelenou trávu. Naproti tomu v zimě zkrmí kvůli výrobě tepla velká kvanta sušiny, a proto více pijí.

Voda nemá být pokud možno studená. Koně raději, mohou-li si vybrat, pijí vodu vlažnou. Při nedostatečném příjmu vody hrozí koni zácpa, proto i voda musí být koni podávána několikrát denně.

Abychom to celé na závěr shrnuli, kvalitně a dostatečně krmený - což ovšem neznamená překrmovaný - kůň snese zimu bez problémů.

 
 


Náš tip: Pavo SpeediBeet

Pavo SpeediBeet se skládá z vysoce kvalitní hrubé vlánkiny, která optimálně podporuje zdravé trávení. Pavo SpeediBeet má vysoký obsah rozpustné vlákniny, hlavně pektinu, což znamená, že jeho vlákna jsou lépe stravitelná než seno. Proto je vynikajícím zdrojem energie s pomalým uvolňováním. Probiotické působení pektinu podporuje růst zdravých trávicích bakterií a zlepšuje trávení.