Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

10 tipů jak zvládnout horka

1. přizpůsobte pobyt na pastvě

Pokud váš kůň chodí pravidelně na pastvu, přizpůsobte pobyt na pastvě. Nechte svého koně pást přes noc a přes den ho nechte ve stínu stáje. Pokud tato varianta není možná, zkuste koně nechat na pastvě pouze brzy ráno, dokud není takové horko.

2. postarejte se o stín

Přístřešek poskytne koním stín, ale také může jako úkryt před sluncem sloužit řada stromů. Pokud není k dispozici ani jedno z toho, může jako úkryt posloužit plachta.

3. cirkulace vzduchu

Ventilátor je ideálním pomocníkem jak zajistit ve stáji cirkulaci vzduchu. Kůň by neměl stát přímo u ventilátoru kvůli průvanu. Také dejte pozor na kabel, aby byl od koní dostatečně vzdálen.

4. zajistěte čerstvou studenou vodu

Neomezený přístup k čerstvé chladné vodě je při velkých horkách absolutně nezbytný. Ledová voda není nutná, koně pijí nejraději vodu o teplotě mezi 15 - 20 stupni. Pokud dáváte pít vodu z nádoby, použijte co největší vědro, tak zůstane voda déle studená.

5. povzbuzujte svého koně více pít

Pokud váš kůň pije málo, můžete namočit seno ve slané vodě. Tak vypije váš kůň více vody.

6. přidávejte elektrolyty

Pro udržení dobré rovnováhy v těle potřebuje kůň při velkých vedrech elektrolyty. Spolu s elektrolyty ztrácí tělo pocením i minerály. Pokud přidáváte elektrolyty je důležité, aby váš kůň hodně pil.

7. pracujte s koněm jen lehce

Přestože se koně umí s teplem dobře vyrovnávat, není dobré je v horku přetěžovat. Pokud nejezdíte na vrcholové úrovni, snižte objem práce nebo rozdělte trénink na dvě kratší části během dne. Nezapomeňte, že špičkoví sportovní koně jsou průběžně pod kontrolou veterinářů.

8. neměťe celý běžný denní program vašeho koně

Ani při velkých vedrech není nutné všechny aktivity s koněm zastavit nebo změnit. Koně jsou zvířata, která nemají ráda drastické nebo náhlé změny, ty mohou u citlivějších zvířat zvýšit riziko koliky. Ale přesto by měly být provedeny změny režimu tak, abyste ochránili svého koně před velkým horkem.

9. chraňte koně před spálením

Eine leichte Fliegendecke ist nicht nur ein effektiver Schutz gegen Insekten, sondern schützt auch vor Sonnenbrand. Die Nüstern und andere haarlose Stellen des Körpers können Sie mit Sonnencreme einreiben. Lehká síťovaná deka není jen efektivní ochranou před hmyzem, ale také chrání před spálením. Nozdry a další holé části koňského těla můžete ochránit krémem s UV filtrem.

10. ostříhejte koně s příliš hustou srstí

Jemná letní srst chrání koně před spálením a v noci před chladem. Koním s Cushing syndromem nebo poníkům s dlouhou srstí je ve vysokých teplotách lépe, pokud je ostříháte.


Koně snáší vysoké teploty bez větších problémů, ale extrémní horka mohou být nebezpečná. Dehydratace, letargie a celkově špatný stav může být následkem přehřátí. Tepelný stres může způsobit průjem nebo koliku. těchto 10 tipů vám pomůže horko dobře a ve zdraví přečkat.