Krmení a péče o koně

Barbora Tomanová opět vítězná

O víkendu 25.-27.9. se v Olomouci uskutečnilo finále ČSP 2015, kde se Báře Tomanové nejprce podařilo vyhrát sobotní VC Olomouce a v neděli získala 2.místo ve finále se střídáním koní.

Český skokový pohár zná vítěze svého 14. ročníku. V Olomouci nečekaně vybojoval prvenství s velkým náskokem Rudolf Doležal, který si vůbec nejlépe poradil s koňmi svých tří soupeřů. Chyboval pouze se svojí Peggy Sue a s obávaným Adelgraafem...

Adelgraaf V, kterého vzala do finále Barbora Tomanová, dělal problémy v podstatě všem jezdcům. Jediná žena na startu s ním inkasovala 8 trestných bodů, což byl nejlepší výsledek tohoto koně. Největší problémy s ním měl obhájce loňského ...vítězství Marek Klus. Ten z něj po zastavení na druhé překážce spadl, a to jej stálo nejen šance na zopakování triumfu, ale i na jakékoliv kvalitní umístění. Nakonec nasbíral 44 trestných bodů a skončil čtvrtý.

Před posledním kolem měli shodně 12 trestných bodů Rudolf Doležal a Vladimír Tretera. Zatímco Doležal ve čtvrté části soutěže dokončil s nejlepším finálovým koněm Quentinem 6 bez penalizace, Vladimíra Treteru čekal na závěr Adellgraaf. Špatné prognózy se k jeho smůle vyplnily a připsal si v jeho sedle 20 trestných bodů. Dosáhl tak na stejné bodové skóre 32 trestných bodů jako Barbora Tomanová, která se všemi čtyřmi koňmi obdržela 8 trestných bodů za dvě chyby. Rozhodnout mezi těmito dvěma jezdci tak musel součet časů a ten měla o více jak 2 sekundy lepší Barbora Tomanová.

„Jsem moc šťastný, že pro mě dnešní finále skončilo takovým úspěchem. Vůbec jsem s tím nepočítal a mým hlavním cílem bylo si dnešní závod užít,“ shrnul Rudolf Doležal. Ten byl jediným ze čtveřice jezdců, jenž ještě nikdy v 14leté historii tohoto extraligového seriálu v parkurovém skákání nestartoval.

Velkému finále se střídáním koní předcházely vrcholné soutěže rámcových seriálů. V mladší kategorii Czech Junior Cupu nenašla přemožitele Anna Lani Novak s Tavetou-HS. Mezi staršími juniory se nejvíce dařilo Kateřině De Jagerové s valachem Clooney 39. Finále Amateur Tour ovládla Ingrid Schmiedová s Belindou V. Kompletní výsledky najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Záznam závodů v Olomouci odvysílá Česká televize ve středu 30. září od 13.05 hodin na kanálu ČT Sport.

Finále Českého skokového poháru nebylo jen o sportovních výkonech. Aukcí dárkových předmětů vyvrcholil celoroční charitativní projekt Asociace ČSP na podporu Českého národního registru dárců dřeně. Z každého uskutečněného startu při letošním ročníku ČSP bylo věnováno na konto registru 10 korun. Po sečtení všech dílčích darů a výtěžku olomoucké dražby se dosáhlo na celkovou sumu 117.660 Kč.