Krmení a péče o koně
Filtr odborných článků
Péče
Účel použití

Tělo

 

Zimní trénink – tip na týdenní tréninkový plán pro zimní období

Zimní období je ideálním časem na přípravu, kdy můžete v klidu trénovat zlepšení v jezditelnosti či kondici. A jak na to? Máme pro vás tip na týdenní tréninkový plán, který je rozmanitý a bude vás i vašeho koně bavit.

Ač s koňmi sportujete nebo jezdíte jen tak, vždy je dobré si určit cíl, čeho chcete dosáhnout. Proto je dobré mít na paměti následující tři body: 1) jasně si určit, čeho byste chtěli na konci zimy docílit a co je váš cíl pro nadcházející sezónu; 2) stanovit si cíle pro daný týden a mít promyšlené jednotlivé části tréninku předem; 3) každý den je jiný, proto svůj plán přizpůsobte svému koni a podmínkám, tedy počasí, náladě nebo zdravotní dispozici.

Den 1: Kondice - zlepšování výdrže a síly

Nejlepším způsobem jak zvyšovat kondici je určitě vyjížďka. Pohyb po různém podkladu, jízda do kopce a z kopce, to vše přispívá k dobré kondici každého koně. Zapojí se a posílí různé skupiny svalů, šlachový aparát se upevní, kůň získá pohybovou jistotu. Vyjížďka je také skvělou motivací pro práci. Co je cílem pro jednotlivé typy koní? Drezurní kůň potřebuje posílit pro cviky ve vysokém shromáždění, skokový kůň potřebuje sílu pro obraty v parkuru a odraz na skok, potřebuje získat výdrž, rychlost a schopnost rychle reagovat. No a všestranný kůň potřebuje sílu a kondici pro všechny disciplíny, tedy výdrž, pohyblivost i rychlost. To vše můžete natrénovat v terénu. Pochopitelně je potřeba vyjížďku přizpůsobit počasí a podmínkám. Jestliže bude náledí, určitě přesuňte kondiční trénink na jiný den. Pokud bude deštivé počasí, vyhýbejte se travnatým cestám, mohly by klouzat. Obecně platí čím horší podklad, tím zvolte pomalejší tempo. V ideálním případě by měla vyjížďka trvat 1,5 hodiny. Nejprve vyjeďte krokem, poté klusová fáze mezi deseti až dvaceti minutami, nejlépe do kopce a z kopce po zvlněném terénu. Při jízdě do kopce můžete měnit tempo, z kopce naopak v pomalejším tempu na lehkém přilnutí. Po fázi klusu opět krok přibližně deset minut, následně klidná cvalová fáze od pěti do deseti minut. Tempo můžete měnit stejně jako v klusu, do kopce přidat, z kopce naopak ubrat. Po cvalu následuje klidné vyklusání na delší otěži a v kroku návrat do stáje.

 

Den 2: Relaxace – uvolnění svalů

Vždy po kondičním tréninku by měl následující den být relaxační den, sloužící k uvolnění svalů. Někteří koně (i jezdci) mohou mít po kondiční zátěži ztuhlé a bolavé svaly, které je třeba pomalou a klidnou prací uvolnit. Toho můžeme docílit prací trvající mezi 30 a 40 minutami na jízdárně nebo v hale. Nejprve koně rozhýbeme v kroku (10-15 minut) a klusu v lepším tempu, poté budeme dělat mnoho přechodů z klusu do cvalu a zpět na dlouhých liniích s častými změnami směru. Tím se svaly uvolní, kůň vyklene hřbet a vytáhne krk. Ve cvalu můžete střídat lehký sed, aby kůň mohl snadněji zapojit zádové svaly, v klusu nechávejte občas vytáhnout otěže z ruky, aby váš kůň mohl hezky snížit krk. Na závěr nezapomeňte vykrokovat.

Pokud se vám nechce jezdit, můžete jako variantu zvolit lehkou práci na lonži, zvolte gogue či jiné tříbodové vyvazovací otěže. Nejprve tak 10 minut vodit koně v kroku, poté lonžovat od 20 do 30 minut. Dělejte hodně přechodů klus-cval-klus a klus-krok-klus. Dbejte na to, aby kůň pracoval aktivně, aby se uvolnil a zapojil záda. Nezapomínejte měnit směr, na závěr pak opět 10 minut vykrokovat.

 

Den 3: Trénink – příprava na nadcházející sezónu

Ať se již věnujete jakékoliv disciplíně, měli byste vědět, jaký je váš cíl pro další sezónu. Třeba u drezuristů může jít o postup na další obtížnost či zlepšení stávajících lekcí a shromáždění, u parkurových jezdců postup výše či zlepšení techniky předních nohou nebo práci zad koně, u jezdců všestrannosti je přínosný drezurní i skokový trénink. V každém případě je nejlepší spolupracovat s kvalifikovaným trenérem, který vám pomůže zlepšit vaše ježdění i techniku koně a poradí vám, jaká cvičení jsou pro vás vhodná. Obecný návod na trénink pochopiteně neexistuje, trénink musí být individuálně přizpůsoben disciplíně, které se věnujete, vašim jezdeckým schopnostem a samozřejmě věku a stupni výcviku vašeho koně.

Den 4: Kondice – pokračování zlepšování výdrže

Výdrž a kondici nelze natrénovat ze dne na den, na té se musí dlouhodobě pracovat. Pravidelný systematický trénink je jedinou cestou k dobrým výsledkům a ke skvělé kondici vašeho koně. A nesmíte zapomínat na kvalitní krmení v odpovídajícím množství, aby byl váš kůň zdravý a plný energie. Nejlepší je poradit se s výživovým poradcem, který vašemu koni připraví „jídelníček“ přesně na míru, protože ani u krmení není žádný obecný návod, každý kůň je jiný a potřebuje jiné krmivo či doplňky. Ale takový základ pro 600 kg koně je 3 – 4 kg silového krmiva (oves, ječmen, kukuřice, müsli) pro koně v lehkém sportu, pro vysoce výkonné koně je potřeba krmnou dávku upravit.

Takže znovu vzhůru do terénu, opět ideálně mezi 60 až 90 minutami. Můžete začít 60 minutami a týden po týdnu přidávat po 5 až 10 minutách na finálních 90 minut. Stejně tak můžete postupně přidávat minuty ve fázích popsaných v prvním kondičním dnu, začněte klusat 10 minut, až se po několika týdnech dostanete na 20 minut, to samé ve fázi cvalu, začněte na 5 minutách, až se dostanete na 10 minut. Nezapomínejte také na změny tempa.

Pokud je venku zmrzlo a nedá se jet do terénu, můžete kondiční trénink absolvovat i na jízdárně nebo v hale, ideálně pokud je minimálně 30 x 60 m. Není to tak efektivní trénink jako v terénu, protože chybí různorodý podklad a jízda do kopce a z kopce, ale lepší než vynechat kondiční trénink úplně. Po zahřívací fázi v kroku klusejte v různém tempu klusové úseky a cvalovou pasáž (od 10 do 15 minut) absolvujte v lehkém sedu také v různém tempu na rovných liniích a velkých kruzích. Na závěr pak vyklusejte v klidném tempu na delší otěži a dostatečně vykrokujte.

 

Den 5: Relaxace – uvolnění

Stejně jako po prvním kondičním dni následuje relaxace pod sedlem nebo lehká práce na lonži. Přibližně 30 minut v kroku, klusu a cvalu, hodně přechodů mezi jednotlivými chody a přes záda uvolnit změnami tempa pod sedlem i na lonži. Pro drezurní koně může být zajímavou alternativou cválat přes kavalety nebo malé skoky.

Jinou variantou může být klidná kroková vyjížďka na dlouhé otěži. K tomu můžete přidat volný pohyb ve výběhu nebo padoku.

 

Den 6: Trénink – příprava na nadcházející sezónu

Ve druhém tréninkovém dni zopakujeme cviky z prvního tréninku popř.na ně navážeme. Opět platí, že byste se měli poradit se svým trenérem a v ideálním případě pracovat pod jeho vedením. U drezurních koní navážeme na první tréninkový den opakováním cviků či přidáním cviků nových. Skokoví koně nemusí dvakrát týdně skákat, důležitá je i skoková drezura, tedy práce na kavaletách či malých skocích vedoucí ke zlepšení ovladatelnosti koně a jeho koncentrace. U koní trénovaných pro všestrannost by měl být jeden trénink zaměřený na drezuru a druhý na skokovou přípravu.

 

Den 7: Den dobré nálady

Sedmý den tréninkového plánu závisí na tom, jak se vyvíjelo předchozích šest dní. Pokud se vám podařilo dosáhnout všech stanovených cílů, je výběh pro koně to pravé. Kůň se může volně pohybovat jak chce a uvolnit se. Pokud tu možnost nemáte, můžete jít na krokovou vycházku (45-60 minut)  na volné otěži, eventuálně krátce a klidně zaklusat.

Pokud vše neproběhlo jak má, můžete tento den využít k nápravě. S drezurním koněm zopakovat lekci, která se vám nedařila, se skokovým koněm popracovat na kavaletách. Ale vždy mějte na paměti, jak moc váš kůň pracoval, abyste mu nevzali chuť do práce. Často méně je někdy více!